Home Contact Calendar News Staff
Native American Family Involvement
In This Section
Native American Family Involvement Day
Native American Family Involvement Day
nafid2016.jpg

Native American Family Involvement Day (NAFID) is Thursday, November 17th 2016

We invite each MPS school to celebrate NAFID, engage Native parents, and recognize Native people in education and in our community.

 

The official hashtag for this years events are #NAFIDmps16

 

NAFID School Event Ideas

  • Community speakers & presentations
  • Drum groups & dance exhibitions
  • Resource Fairs
  • Native film screenings
  • Share a meal with families
  • Invite parents into the classroom
  • Storytellers

NAFID Activity Ideas

  • Check out Minnesota Anishinaabeg game featuring Minnesota Ojibwe language and culture from our department.
  • MPS staff can visit the Indian Education Resource Library on Destiny. There are hundreds of great books, DVDs and CDs available to MPS staff to borrow.
  • Organize a classroom activity along with a lesson. Examples include: beading workshops, moccasin making, creating tobacco pouches, dreamcatchers, etc.

Other Educational Resources

Please contact Deanna StandingCloud at 612.668-0612 for further community resources and ideas to plan your event.

When your school has finalized their NAFID program, please email plan details to us at IndianEd@mpls.k12.mn.us 

 

 

 

 

School events

School

Time

Event

Contact

Andersen

7:30 a.m.

Sage burning ceremony

Ariane Heiderman

8 a.m.

Breakfast with wild rice porridge & discussion circle

9 a.m.

Lakota Storyteller Velma Little Eagle-Balderas

10 a.m.

Visit your child’s classroom

Anishinabe Academy

8:05 - 9 a.m.

Family sharing time

Pamela Holland-Mills

9 - 10 a.m.

Play in the auditorium

12-2 p.m.

Pow wow & round dance in the gym

Anthony

8:30 - 9:50 a.m.

Wild rice waffle breakfast & door prizes with hostess Heid Erdrich

Charlette Hawkins

Anwantin

9:45 - 11:30 a.m.

Weds., Nov. 19

Smudging ceremony, cultural presentation & drumming

Daniel Burgos

Bancroft

11:30 a.m.

Lunch for parents, drum group & educational presentations

Louise Bonner

Broadway

12:25 - 1:05 p.m.

Indian taco lunch

Geneva Dorsay

Burroughs

All day

Native literature in classrooms

Tim Cadotte

Edison

All day

Refreshments available for parents & open house

Carla Steinbach

Emerson

8:45 - 9:45 a.m.

All school assembly with the Little Thunderbirds drum group

Barb Berg

Field

8:05 - 10:05 a.m.

Breakfast for parents & classroom visit

Steve Norlin-Weaver

Folwell

9 – 10 a.m.

Mon., Nov. 24

Mixed Blood Theater presents: According to Coyote

Gabrielle Bliss

Green Central

5:30 - 7:30 p.m.

11 Stories, One Voice: student storytelling & drum group

Javier Torres

Hiawatha

 

6 - 7:30 p.m.

Turkey bingo & dinner; wildrice soup & frybread

Deb Regnier

Jefferson

5:30 - 7:30 p.m.

Family game night, student art & music presentations

Bridget Hall

Jenny Lind

11:30 a.m. to 1:45 p.m.

Parent classroom visits & lunch with students

 

Lake Harriet Upper

9:45 - 10:45 a.m.

Skildum/LeGarde family dance troop

Walter Schleisman

Lake Nokomis Wenonah

11 - 11:30 a.m.

Niiwogiizhik dancers

Jennifer Dunne

Lake Nokomis Keewaydin

11:35 a.m. to 12:05 p.m.

Niiwogiizhik dancers

Jennifer Dunne

Lucy Laney

12:30 p.m.

Catered lunch with principal

Dwquita Nash

Lyndale

8:40 – 10 a.m.

Coffee & pastries with the principal & classroom visits

Andree James

Marcy

 

2 p.m.

Native pride dance

Donna Andrews

Northeast Middle

12:15 p.m.

Classroom visits & lunch with students in media center

Alyssa Mitchell

Pillsbury

5 - 7:30 p.m.

International sharing night & potluck

Kathy O’Neil

Pratt

9:45 - 10:45 a.m.

Coffee & pastries with principal

Lynn McMahon

Roosevelt

6 – 8 p.m.

Round dance, student presentations, arts, crafts, & resource tables

Denise Anderson-Dieffenbach

Sanford

11:15am to 1:30pm

2nd Annual Indigenous Film Festival
 

Student films & presentations: Wild Rice Project
 

Catered lunch

Maggie Thompson

Seward

10 - 10:30 a.m.

Native American presentation & lunch with students

Mary Delander

Sheridan

7:30 – 10 a.m.

Pastries & coffee

Albert Pitt

8:15 a.m.

K-2 award ceremony

9 – 10 a.m.

Information booths

1 p.m.

Grades 3-5 award ceremony

South

8:30 a.m. to 12 p.m.

Rotating classroom workshops & luncheon
 

Theme: Decolonizing our health & diet

Robert Horton

Sullivan

8:05 - 9:05 a.m.

Coffee with the principal

Jennifer Hedberg

Waite Park

All day

Cultural classroom activities

Amanda Muenzner